skip navigation

2018 NCAA Sweet Sixteen features 83 NIKE EYBL alumni

03/19/2018, 2:45pm EDT
By D1 Circuit Staff

16 teams remain in the 2018 NCAA Tournament, and the EYBL is more represented than ever. 

The Sweet Sixteen is set to tip off Thursday and Friday, and 83 NIKE EYBL alumni are rostered across the remaining teams. 

36 different EYBL programs have an alumni representing them in the Sweet Sixteen. Houston Hoops (TX) and the Mac Irvin Fire (IL) lead the way with six alumni remaining in the tournament.

Duke, Kentucky and Villanova lead the way with eight alumni a piece, followed by Kansas with seven. Each team have an average of just over five alumni on their roster.

Scroll down to see the full list of alumni:

EYBL Alumni in the Sweet 16

NO NAME POS HT CLASS EYBL Team
Loyola Chicago Christian Negron F 6-7 FR Mac Irvin Fire (IL)
Loyola Chicago Lucas Williamson G 6-4 FR MeanStreets (IL)
Loyola Chicago Clayton Custer G 6-1 JR MOKAN Elite (KS)
Loyola Chicago Ben Richardson G 6-3 SR MOKAN Elite (KS)
Loyola Chicago Marques Townes G 6-4 JR Playaz Club (NJ)
Nevada Nisre Zouzoua G 6-2 JR Expressions Elite (MA)
Nevada Josh Hall G 6-7 SO Houston Hoops (TX)
Nevada Elijah Foster F 6-8 SR Seattle Rotary Style (WA)
Nevada Jordan Caroline G 6-7 JR St. Louis Eagles (MO)
Texas A&M Isiah Jasey F 6-10 FR Houston Hoops (TX)
Texas A&M Robert Williams F 6-10 SO Houston Hoops (TX)
Texas A&M Duane Wilson G 6-3 SR Playground Elite (WI)
Texas A&M DJ Hogg F 6-9 JR Texas Titans (TX)
Texas A&M Tyler Davis C 6-10 JR Texas Titans (TX)
Texas A&M Jay Jay Chandler G 6-4 FR Houston Hoops (TX)
Michigan Ibi Watson G 6-5 SO All Ohio Red (OH)
Michigan Zavier Simpson G 6-0 SO King James (OH)
Michigan Jordan Poole G 6-4 FR Mac Irvin Fire (IL)
Michigan Charles Matthews G 6-6 JR MeanStreets (IL)
Michigan Isaiah Livers F 6-7 FR MeanStreets (IL)
Michigan Muhammad-Ali Abdur-Rahkman G 6-4 SR Team Final (PA)
Kansas State Xavier Sneed F 6-5 SO St. Louis Eagles (MO)
Kansas State Barry Brown G 6-3 JR E1T1 United (FL)
Kansas State Patrick Muldoon F 6-7 JR MOKAN Elite (KS)
Kentucky Shai Gilgeous-Alexander G 6-6 FR Arkansas Wings (AR)
Kentucky Kevin Knox F 6-9 FR E1T1 United (FL)
Kentucky Nick Richards F 6-11 FR Expressions Elite (MA)
Kentucky Jarred Vanderbilt F 6-9 FR Houston Hoops (TX)
Kentucky Hamidou Diallo G 6-5 FR Renaissance (NY)
Kentucky PJ Washington F 6-7 FR Team Penny (TN)
Kentucky Brad Calipari G 6-0 SO The Travelers (KY)
Kentucky Quade Green G 6-0 FR PSA Cardinals (NY)
Florida State Terance Mann G 6-6 JR BABC (MA)
Florida State Trent Forrest G 6-5 SO Georgia Stars (GA)
Florida State Ike Obiagu C 7-0 FR Georgia Stars (GA)
Florida State CJ Walker G 6-1 SO Spiece Indy Heat (IN)
Florida State Phil Cofer F 6-8 SR Georgia Stars (GA)
Gonzaga Zach Norvell Jr. G 6-5 FR Mac Irvin Fire (IL)
Gonzaga Johnathan Williams F 6-9 SR Team Penny (TN)
Gonzaga Silas Melson G 6-4 SR ICP Elite (OR)
Syracuse Howard Washington G 6-3 FR City Rocks (NY)
Syracuse Braedon Bayer G 6-4 JR City Rocks (NY)
Syracuse Oshae Brissett F 6-8 FR LV Prospects (NV)
Syracuse Tyus Battle G 6-6 SO PSA Cardinals (NY)
Syracuse Frank Howard G 6-5 JR Team Takeover (DC)
Duke Grayson Allen G 6-5 SR E1T1 United (FL)
Duke Gary Trent Jr. G 6-6 FR Howard Pulley (MN)
Duke Marvin Bagley III F 6-11 FR Nike Phamily (AZ)
Duke Marques Bolden C 6-11 SO Pro Skills (TX)
Duke Wendell Carter Jr F 6-10 FR Team CP3 (NC)
Duke Jordan Goldwire G 6-2 FR Team United (NC)
Duke Alex O'Connell G 6-6 FR Team United (NC)
Duke Trevon Duval G 6-3 FR Playaz Club (NJ)
Clemson Elijah Thomas F 6-9 JR Nike Team Texas (TX)
Clemson Shelton Mitchell G 6-3 JR Team CP3 (NC)
Kansas Silvio De Sousa F 6-9 FR E1T1 United (FL)
Kansas Udoka Azubuike C 7-0 SO Georgia Stars (GA)
Kansas Malik Newman G 6-3 SO Jackson Tigers (MS)
Kansas Charlie Moore G 5-11 SO Mac Irvin Fire (IL)
Kansas Sam Cunliffe G 6-6 SO Northwest Xpress (WA)
Kansas Dedric Lawson F 6-9 JR Team Penny (TN)
Kansas K.J. Lawson G 6-8 SO Team Penny (TN)
West Virginia Esa Ahmad F 6-8 JR All Ohio Red (OH)
West Virginia Daxter Miles Jr. G 6-3 SR Baltimore Elite (MD)
West Virginia James Bolden G 6-0 SO The Travelers (KY)
Villanova Jermaine Samuels F 6-5 FR Expressions Elite (MA)
Villanova Omari Spellman F 6-9 FR PSA Cardinals (NY)
Villanova Donte DiVincenzo G 6-5 SO Team Final (PA)
Villanova Dhamir Cosby-Roundtree F 6-9 FR Team Final (PA)
Villanova Mikal Bridges G 6-6 JR Team Final (PA)
Villanova Dylan Painter F 6-9 SO Team Final (PA)
Villanova Phil Booth G 6-3 JR Team Takeover (DC)
Villanova Jalen Brunson G 6-3 JR Mac Irvin Fire (IL)
Texas Tech Avery Benson G 6-3 FR Arkansas Wings (AR)
Texas Tech Keenan Evans G 6-3 SR Nike Team Texas (TX)
Texas Tech Jarrett Culver G 6-5 FR Pro Skills (TX)
Texas Tech Zhaire Smith G 6-5 FR RM5 Elite (TX)
Texas Tech Tommy Hamilton IV F 6-11 SR Mac Irvin Fire (IL)
Purdue Isaac Haas C 7-2 SR Alabama Challenge (AL)
Purdue Vincent Edwards F 6-8 SR All Ohio Red (OH)
Purdue Carsen Edwards G 6-1 SO Houston Hoops (TX)
Purdue Nojel Eastern G 6-6 FR MeanStreets (IL)
Purdue P.J. Thompson G 5-10 SR Spiece Indy Heat (IN)

Bids by Team


Duke: 8
Kentucky: 8
Villanova: 8
Kansas: 7
Michigan: 6
Texas A&M: 6
Florida State: 5
Loyola Chicago: 5
Purdue: 5
Syracuse: 5
Texas Tech: 5
Nevada: 4
Gonzaga: 3
Kansas State: 3
West Virginia: 3
Clemson: 2

Tag(s): Circuit Board  17U NIKE EYBL  Session 1: Dallas  Divisions  PSA Cardinals (NYC)  Bradley Beal Elite (MO)  Team Takeover (DC)  Boo Williams (VA)  All Ohio Red (OH)  Houston Hoops (TX)  Howard Pulley (MN)  AOT Running Rebels (GA)  Team CP3 (NC)  Pro Skills (TX)   Team Melo (MD)  Nike Team Florida (FL)  Spiece Indy Heat (IN)  The Family Detroit (MI)  Playaz Club (NJ)  E1T1 United (FL)  New York Lightning   Georgia Stars  Oakland Soldiers (CA)  Las Vegas Prospects (NV)  Drive Nation (TX)  BABC (MA)  Renaissance (NY)  The City Rocks (NY)  Bluff City Legends (TN)  Seattle Rotary (WA)  MOKAN Elite (KS)  Mac Irvin Fire (IL)  The Truth (CA)  MeanStreets (IL)  Team Final (PA)  CIA Bounce (CAN)  Expressions Elite (MA)  Woodz Elite (AR)  Team United (NC)  MEBO Team Hood (MS)  UPLAY Canada  Team WhyNot (CA)  Nike Phamily (CA)  Rose City Rebels (OR)  Division A  Division B  Division C  Division D